Puchar Interkontynentalny w Lekkoatletyce 2018

Puchar Interkontynentalny w Lekkoatletyce 2018
Marrakesz 2014
Szczegóły turnieju
Miejscowość

Ostrawa

Arena

Stadion Miejski w Ostrawie-Witkowicach

Data otwarcia

8 września 2018

Data zamknięcia

9 września 2018

3. Puchar Interkontynentalny w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się w dniach 8-9 września 2018 roku na Stadionie miejskim w Ostrawie. Rywalizację wygrała drużyna Ameryki[1].

Zasady

W zawodach wystartowały 4 drużyny: Afryka, Ameryka, Azja wraz z Oceanią oraz Europa. Każdy z zespołów wystawił do poszczególnych konkurencji po dwóch zawodników. Zawodnicy otrzymywali punkty indywidualne w zależności od zajętej pozycji (8 pkt za 1. miejsce, 7 pkt za 2., itd. aż do 1 pkt za 8. miejsce). Na podstawie punktów indywidualnych zdobytych przez zawodników danej drużyny w każdej konkurencji, przyznawane były punkty do klasyfikacji drużynowej (8 pkt za 1. miejsce, 6 pkt za 2., 4 pkt za 3. oraz 2 pkt za 4.). Kapitanowie każdej z drużyn mieli do wykorzystania dwa "jokery" każdego dnia, po jednym w konkurencjach męskich i żeńskich, które w wypadku wygrania danej konkurencji podwajały zdobycz punktową[2].

Kapitanowie

Kapitanami poszczególnych drużyn byli[3]:

Afryka Maroko Nezha Bidouane
Ameryka Stany Zjednoczone Mike Powell
Azja i Oceania Australia Jana Rawlinson
Europa Wielka Brytania Colin Jackson

Program

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[4]:

8 września 9 września
Godzina: Konkurencja: Godzina: Konkurencja:
14:30 Rzut młotem kobiet 14:38 Rzut młotem mężczyzn
14:35 Skok wzwyż mężczyzn 14:43 Skok wzwyż kobiet
14:40 Bieg na 100 m przez płotki kobiet 15:00 Trójskok mężczyzn
14:52 Bieg na 200 m mężczyzn 15:03 Bieg na 110 m przez płotki mężczyzn
15:00 Trójskok kobiet 15:24 Bieg na 800 m kobiet
15:15 Bieg na 100 m kobiet 15:32 Skok o tyczce mężczyzn
15:25 Bieg na 1500 m kobiet 15:48 Bieg na 200 m kobiet
15:47 Bieg na 400 m kobiet 15:57 Bieg na 400 m mężczyzn
15:52 Rzut dyskiem mężczyzn 16:05 Rzut oszczepem mężczyzn
15:57 Skok o tyczce kobiet 16:10 Bieg na 3000 m z przeszkodami kobiet
15:59 Bieg na 3000 m z przeszkodami mężczyzn 16:25 Skok w dal kobiet
16:14 Bieg na 400 m przez płotki mężczyzn 16:30 Bieg na 400 m przez płotki kobiet
16:22 Skok w dal mężczyzn 16:48 Bieg na 1500 m mężczyzn
16:35 Bieg na 3000 m kobiet 16:57 Pchnięcie kulą kobiet
16:52 Pchnięcie kulą mężczyzn 17:13 Rzut oszczepem kobiet
17:10 Rzut dyskiem kobiet 17:15 Bieg na 3000 m mężczyzn
17:12 Bieg na 800 m mężczyzn 17:39 Bieg na 100 m mężczyzn
17:34 Sztafeta 4 x 100 m kobiet 17:59 Sztafeta 4 x 400 m mieszana
17:56 Sztafeta 4 x 100 m mężczyzn

Rezultaty

Źródło: World Athletics[5].

WR (world record)rekord świata | CR (championship record) – rekord Pucharu interkontynentalnego | NR (national record) – rekord kraju | AR (area record) – rekord kontynentu
WL (world leading) – najlepszy wynik na listach światowych w sezonie 2019 | PB (personal best) – rekord życiowy | SB (season's best) – najlepszy wynik w sezonie

Kobiety

Konkurencja: 1. miejsce Rezultat 2. miejsce Rezultat 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m
(szczegóły)
Wybrzeże Kości Słoniowej Marie Josée Ta Lou
Afryka
11,14 Wielka Brytania Dina Asher-Smith
Europa
11,16 Stany Zjednoczone Jenna Prandini
Ameryka
11,21
Bieg na 200 m
(szczegóły)
Bahamy Shaunae Miller-Uibo
Ameryka
22,16 Holandia Dafne Schippers
Europa
22,28 Wybrzeże Kości Słoniowej Marie Josée Ta Lou
Afryka
22,61
Bieg na 400 m
(szczegóły)
Bahrajn Salwa Eid Naser
Azja i Oceania
49,32 Południowa Afryka Caster Semenya
Afryka
49,62 NR Jamajka Stephenie Ann McPherson
Ameryka
50,82
Bieg na 800 m
(szczegóły)
Południowa Afryka Caster Semenya
Afryka
1:54,77 Stany Zjednoczone Ajeé Wilson
Ameryka
1:57,16 Jamajka Natoya Goule
Ameryka
1:57,36
Bieg na 1500 m
(szczegóły)
Kenia Winny Chebet
Afryka
4:16,01 Stany Zjednoczone Shelby Houlihan
Ameryka
4:16,36 Maroko Rababe Arafi
Afryka
4:17,19
Bieg na 3000 m
(szczegóły)
Holandia Sifan Hassan
Europa
8:27,50 CR Etiopia Senbere Teferi
Afryka
8:32,49 PB Kenia Hellen Obiri
Afryka
8:36,20 SB
Bieg na 100 m przez płotki
(szczegóły)
Jamajka Danielle Williams
Ameryka
12,49 Stany Zjednoczone Kendra Harrison
Ameryka
12,52 Niemcy Pamela Dutkiewicz
Europa
12,82
Bieg na 400 m przez płotki
(szczegóły)
Jamajka Janieve Russell
Ameryka
53,62 Stany Zjednoczone Shamier Little
Ameryka
53,86 Ukraina Anna Jaroszczuk-Ryżykowa
Europa
54,47 SB
Bieg na 3000 m z przeszkodami
(szczegóły)
Kenia Beatrice Chepkoech
Afryka
9:07,92 CR Stany Zjednoczone Courtney Frerichs
Ameryka
9:15,22 Bahrajn Winfred Yavi
Azja i Oceania
9:17,86
Sztafeta 4 × 100 m
(szczegóły)
Ameryka
Ekwador Ángela Tenorio
Bahamy Shaunae Miller-Uibo
Stany Zjednoczone Jenna Prandini
Brazylia Vitória Cristina Rosa
42,11 Europa
Wielka Brytania Kristal Awuah
Wielka Brytania Imani-Lara Lansiquot
Wielka Brytania Bianca Williams
Wielka Brytania Dina Asher-Smith
42,55 Azja i Oceania
Liang Xiaojing
Wei Yongli
Ge Manqi
Yuan Qiqi
42,93
Skok wzwyż
(szczegóły)
autoryzowani lekkoatleci neutralni Marija Łasickiene
Europa
2,00 Uzbekistan Svetlana Radzivil
Azja i Oceania
1,95 Saint Lucia Levern Spencer
Ameryka
1,93
Skok o tyczce
(szczegóły)
autoryzowani lekkoatleci neutralni Anżelika Sidorowa
Europa
4,85 CR Grecja Katerina Stefanidi
Europa
4,85 CR Stany Zjednoczone Sandi Morris
Ameryka
4,85 CR
Skok w dal
(szczegóły)
Kolumbia Caterine Ibargüen
Ameryka
6,93 NR Australia Brooke Stratton
Azja i Oceania
6,71 Niemcy Malaika Mihambo
Europa
6,86
Trójskok
(szczegóły)
Kolumbia Caterine Ibargüen
Ameryka
14,76 Kazachstan Olga Rypakowa
Azja i Oceania
14,26 SB Grecja Paraskiewi Papachristu
Europa
14,22
Pchnięcie kulą
(szczegóły)
Gong Lijiao
Azja i Oceania
19,63 Stany Zjednoczone Raven Saunders
Ameryka
19,74 SB Niemcy Christina Schwanitz
Europa
19,73
Rzut dyskiem
(szczegóły)
Kuba Yaimé Pérez
Ameryka
65,30 Chorwacja Sandra Perković
Europa
68,44 Chen Yang
Azja i Oceania
63,34
Rzut młotem
(szczegóły)
Stany Zjednoczone DeAnna Price
Ameryka
75,46 CR Polska Anita Włodarczyk
Europa
73,45 Luo Na
Azja i Oceania
67,39
Rzut oszczepem
(szczegóły)
Lü Huihui
Azja i Oceania
63,88 Niemcy Christin Hussong
Europa
62,96 Stany Zjednoczone Kara Winger
Ameryka
60,38

Mężczyźni

Konkurencja: 1. miejsce Rezultat 2. miejsce Rezultat 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Noah Lyles
Ameryka
10,01 Su Bingtian
Azja i Oceania
10,03 Południowa Afryka Akani Simbine
Afryka
10,11
Bieg na 200 m
(szczegóły)
Panama Alonso Edward
Ameryka
20,19 Turcja Ramil Guliyev
Europa
20,28 Ekwador Álex Quiñónez
Ameryka
20,36
Bieg na 400 m
(szczegóły)
Katar Abd al-Ilah Harun
Azja i Oceania
44,72 Botswana Baboloki Thebe
Afryka
45,10 Stany Zjednoczone Nathan Strother
Ameryka
45,28
Bieg na 800 m
(szczegóły)
Kenia Emmanuel Korir
Afryka
1:46,50 Stany Zjednoczone Clayton Murphy
Ameryka
1:46,77 Botswana Nijel Amos
Afryka
1:46,77
Bieg na 1500 m
(szczegóły)
Kenia Elijah Manangoi
Afryka
3:40,00 Polska Marcin Lewandowski
Europa
3:40,42 Norwegia Jakob Ingebrigtsen
Europa
3:40,80
Bieg na 3000 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Paul Chelimo
Ameryka
7:57,13 Kanada Mohammed Ahmed
Ameryka
7:57,99 Norwegia Henrik Ingebrigtsen
Europa
7:58,85
Bieg na 110 m przez płotki
(szczegóły)
autoryzowani lekkoatleci neutralni Siergiej Szubienkow
Europa
13,03 Jamajka Ronald Levy
Ameryka
13,12 SB Francja Pascal Martinot-Lagarde
Europa
13,31
Bieg na 400 m przez płotki
(szczegóły)
Katar Abderrahaman Samba
Azja i Oceania
47,37 CR Jamajka Annsert Whyte
Ameryka
48,46 SB Norwegia Karsten Warholm
Europa
48,56
Bieg na 3000 m z przeszkodami
(szczegóły)
Kenia Conseslus Kipruto
Afryka
8:22,55 Kanada Matthew Hughes
Ameryka
8:29,70 Włochy Yohanes Chiappinelli
Europa
8:32,89
Sztafeta 4 × 100 m
(szczegóły)
Ameryka
Stany Zjednoczone Michael Rodgers
Stany Zjednoczone Noah Lyles
Jamajka Yohan Blake
Jamajka Tyquendo Tracey
38,05 Europa
Turcja Emre Zafer Barnes
Turcja Jak Ali Harvey
Turcja Yiğitcan Hekimoğlu
Turcja Ramil Guliyev
38,96 Azja i Oceania
Australia Trae Williams
Nowa Zelandia Joseph Millar
Australia Jin Su Jung
Australia Jake Doran
39,55
Skok wzwyż
(szczegóły)
Bahamy Donald Thomas
Ameryka
2,30 Australia Brandon Starc
Azja i Oceania
2,30 Białoruś Maksim Niedasiekau
Europa
2,27
Skok o tyczce
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Sam Kendricks
Ameryka
5,85 Francja Renaud Lavillenie
Europa
5,80 Kanada Shawnacy Barber
Ameryka
5,56
Skok w dal
(szczegóły)
Południowa Afryka Rushwal Samaai
Afryka
8,16 Grecja Miltiadis Tendoglu
Europa
8,00 Stany Zjednoczone Jeff Henderson
Ameryka
7,98
Trójskok
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Christian Taylor
Ameryka
17,59 Burkina Faso Fabrice Zango
Afryka
17,02 NR Indie Arpinder Singh
Azja i Oceania
16,59
Pchnięcie kulą
(szczegóły)
Brazylia Darlan Romani
Ameryka
21,89 Nowa Zelandia Tomas Walsh
Azja i Oceania
21,43 Polska Michał Haratyk
Europa
21,36
Rzut dyskiem
(szczegóły)
Jamajka Fedrick Dacres
Ameryka
67,97 Australia Matt Denny
Azja i Oceania
63,99 Litwa Andrius Gudžius
Europa
66,95
Rzut młotem
(szczegóły)
Tadżykistan Dilszod Nazarow
Azja i Oceania
77,34 Egipt Mostafa Hicham Al-Gamal
Afryka
74,22 Węgry Bence Halász
Europa
74,80
Rzut oszczepem
(szczegóły)
Niemcy Thomas Röhler
Europa
87,07 Cheng Chao-tsun
Azja i Oceania
83,28 Grenada Anderson Peters
Ameryka
80,86

Mieszane

Konkurencja: 1. miejsce Rezultat 2. miejsce Rezultat 3. miejsce Rezultat
Sztafeta 4 × 400 m
(szczegóły)
Ameryka
Stany Zjednoczone Christian Taylor
Dominikana Luguelín Santos
Jamajka Stephenie Ann McPherson
Bahamy Shaunae Miller-Uibo
3:13,01 Afryka
Botswana Christine Botlogetswe
Nigeria Chidi Okezie
Południowa Afryka Caster Semenya
Botswana Baboloki Thebe
3:16,19 Azja i Oceania
Australia Steven Solomon
Australia Murray Goodwin
Australia Anneliese Rubie
Australia Ella Connolly
3:18,55

Klasyfikacja drużynowa

Źródło:[5]

Miejsce Drużyna Liczba punktów
1. Ameryka 262
2. Europa 233
3. Azja i Oceania 188
4. Afryka 142

Przypisy

  1. New look Continental Cup delivers victory to team Americas and food for thought to the IAAF. worldathletics.org, 2018-09-09. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-01)]. (ang.).
  2. IAAF Continental Cup Ostrava 2018, 8-9 September 2018, Entries, team selection, scoring, lane draw and competing order. worldathletics.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-16)]. (ang.).
  3. Team Captains arrive in Ostrava - IAAF Continental Cup 2018. worldathletics.org, 2018-09-06. (ang.).
  4. IAAF Continental Cup Ostrava 2018, 8/9 September 2018, Updated timetable (30 July). worldathletics.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-16)]. (ang.).
  5. a b IAAF Continental Cup, Ostrava (CZE), 8-9 September 2018, worldathletics.org [zarchiwizowane z adresu 2019-11-16]  (ang.).
  • p
  • d
  • e
←2017 Zawody lekkoatletyczne z kalendarza IAAF w sezonie 2018 2019→
World Athletics Series
Inne międzynarodowe
  • Argentyna igrzyska olimpijskie młodzieży (Buenos Aires)
Diamentowa Liga
  • Doha
  • Szanghaj
  • Eugene
  • Rzym
  • Oslo
  • Sztokholm
  • Paryż
  • Lozanna
  • Rabat
  • Monako
  • Londyn
  • Birmingham
  • Zurych
  • Bruksela
World Challenge Meetings
  • Kingston
  • Osaka
  • Hengelo
  • Turku
  • Ostrawa
  • Madryt
  • Bragança Paulista
  • Berlin
  • Zagrzeb
IAAF Hammer Throw Challenge
  • Kingston
  • Osaka
  • Turku
  • Chorzów
  • Ostrawa
  • Madryt
  • Šamorín
  • Székesfehérvár
  • Bragança Paulista
  • Chorzów
IAAF World Indoor Tour
  • Karlsruhe
  • Düsseldorf
  • Madryt
  • Boston
  • Toruń
  • Glasgow
Race Walking Challenge
  • Adelaide
  • Monterrey
  • Sucúa
  • Nomi
  • Rio Maior
  • Taicang
  • A Coruña
  • Suzhou
Combined Events Challenge
  • Florencja
  • Götzis
  • Townsville
  • Ratingen
  • Des Moines
  • Ottawa
  • Berlin (kobiety)/(mężczyźni)
  • Talence